Junior Club Championships

This years Portmarnock Tennis Club Junior Championships ran from 21 Aug – 26 Aug  2017 with a total of 52 children competing.  For the first time Tennis Irelands “Tournament Software” was used to coordinate the event.  It provided very clear and concise details match times, competitors and results.

Great tennis was played over the week by our youngest and brightest members who should all be so proud.

Our Finals Day, Saturday 26 Aug, was a great success. The day started with U8s & U9s Team Events followed by the U10,U12,U14 & U16 finals.
Food was a plenty thanks to our amazing parents who baked and donated goodies.

 A very very special thank you must go to Derek Boland for organising the event.  Derek put in a huge amount of his own time over the week. Also a big thank you to the usual suspects who always help out and are so giving of their time…you know who you are !!!


U10 Boys Singles Winner  : Kian Cronin
U10 Boys Runner Up : Charlie Mc Grath

U10 Girls Singles Winner : Sorcha Lowry
U10 Boys Runner Up : Sarah Brady

U10 Boys Doubles Winners : Senan Finn & Kian Cronin
U10 Boys Doubles Runners Up : Gianmarco Roselli & Michael Beglan

U10 Girls Doubles Winners : Katie Archer & Isabelle Dunne
U10 Girls Doubles Runners Up : Sarah Brady & Sorcha Lowry

U10 Mixed Doubles Winners : Charlie McGrath & Kaie Archer
U10 Mixed Doubles Runners up : Kian Cronin & Isabelle Dunne

U12 Boys Singles Winner : Jack La Comber
U12 Boys Singles Runner up : Charlie McKeever

U12 Girls Singles Winner : Sophie Finn
U12 Girls Singles Runner up : Ella Burke

U12 Boys Singles Plate Winner : Matthew Carr
U12 Boys Singles Plate Runner up : Noah Reid

U12 Girls Doubles Winners : Sophie Finn & Ella Burke
U12 Girls Doubles Runners Up : Laura Maddock & Alison Maddock

U12 Boys Doubles Winners : Jack La Comber & Charlie McKeever
U12 Boys Doubles Runners up : Dylan Cronin & Alex Ganaza

U12 Mixed Doubles Winners : Jack La Comber & Sophie Finn
U12 Mixed Doubles Runners up: Dylan Cronin & Ella Burke

U14 Boys Singles Winner : Cian Cantwell
U14 Boys Singles Runner up : Gavin Wade

U14 Girls Singles Winner : Keya Crosbie
U14 Girls Singles Runner up : Alana Carr

U14 Girls Doubles Winners : Laura Maddock & Alison Maddock
U14 Girls Doubles Runners up : Anna Brady & Alannah Foran

U14 Mixed Doubles Winners : Cian Cantwell & Keya Crosbie
U14 Mixed Double Runners up : Gavin Wade & Alana Carr

U16 Boys Singles Winner : Conor McKeever
U16 Boys Singles Runner up : Louis McKiernan

U16 Girls Singles Winner : Meaghan Butler
U16 Girls Runner Up :  Amy La Comber

Well done to All

A Selection of Photos are viewable on the Club Website in the members section